פארק נאות קדומים

נאות קדומים בסוכות:

“סוכות היוצר” וחווית ניווט אסיף-  חג הסוכות בפארק נאות קדומים
חוה”מ סוכות ימים א-ג, 8-10 לאוקטובר 2017, י”ח- כ’ בתשרי תשע”ח
פארק נאות קדומים מזמין את קהל המבקרים למפגש עם בעלי מלאכה, לגלות את שיטות העבודה הקדומות של חרש העץ, נפח הברזל קולעת הסלים ועוד. במסגרת הפעילות יתנסו המבקרים בטחינת גרגירי חיטה לקמח באבני ריחיים ובהפעלת מתקן מים קדום. בתחנת ארבעת המינים יסופר כיצד מסמל כל אחד את המסע הארוך שעברו אבותינו מארץ מצרים לארץ ישראל. במהלך החג תוצג בפארק תערוכת הסוכות הייחודית בעולם. תערוכה זו כוללת יותר מ-20 דגמי סוכות שאין כמותן – סוכה על גבי סוכה וכזו על סירה, סוכה מעל 20 אמה ואחת עגולה. מי שירצה לבנות בעצמו סוכה, יוכל לעשות זאת במתחם “בנה סוכתך”. בנוסף, במהלך היום יתקיימו מופעים מוזיקליים בהשתתפות הקהל והצגה מקורית. במקום סוכות כשרות, מתחם יצירה לילדים ברוח החג, ג’ימבורי לקטנטנים, השכרת אופניים וטיול רכוב ב”תיורית”- רכבת הפארק בסיור מרתק בין נופי הפארק (בתוספת תשלום).
ביום רביעי, 11/10 תתקיים בפארק פעילות “ניווט אסיף”, חווית ניווט מיוחדת לכל המשפחה. (הפעילות מותאמת במיוחד לגילאי 4-14). בין תחנות ניווט הפזורות ברחבי הפארק, יאספו המשתתפים מילים בעזרתם ישלימו המנווטים סיפור. יציאה לניווט בין השעות 8:30-10-30 בבוקר, משך הניווט כשעה וחצי. 

נאות קדומים –  מי אמר שלתנ"ך אין תמונות?

נאות קדומים הינה השמורה הלאומית של טבע הארץ במקורות ישראל. על פני שטח של כ-2,500 דונם באיזור בן שמן נפרש אלבום התמונות החי של ימי קדם. בשמורה ניתן למצוא כרמים, בריכות מים, צמחי בר רבים, מתקנים חקלאיים, ממצאים ארכיאולוגיים ובעלי חיים שמוזכרים במקורות. ביקור בשמורה מאפשר למבקר הצצה אל מראה נופי הארץ הקדומה, כפי שאלו משתקפים בתנ"ך ובספרות החכמים. ביקור בשמורה מאפשר לחוש ולהכיר מקרוב את תופעות הטבע המגוונות המאפיינות את ארץ ישראל, אשר היוו ועדין מהוות מרכיב חשוב במורשת העם היהודי.

נאות קדומים  –  היסטוריה:

בראשית המאה הגיעו לארץ זוג בוטנאים דר' אפרים וחנה הראובני. הם חקרו את טבע הארץ לאור המקורות והגו תוכנית להקמת " גן הנביאים וחכמי התלמוד", לא מוזיאון סגור ובו תצוגות צמחים מיובשים, כי אם מרחב פתוח. זה היה חזונם[1] : "אם את עצם צלצול דברי הנביאים לא נוכל לשמוע עוד, אבל לראות נוכל מאשר ראו הם ולהריח את אשר הריחו… הבה אפוא ונסדר גן צמחי ספרותנו העתיקה, ונלמד לכתוב בו ולקרוא שם מספר הספרים ושיר השירים באותיות ובצבעים אשר בהם כתוב ספר הספרים ומקור כל השירים…". לאחר פטירתם המשיך במימוש החזון בנם נגה הראובני. בשנת 1964 לאחר פגישה עם דויד בן גוריון, שהכיר בחשיבות הרעיון, הוקצו לנאות קדומים 2500 דונם על גבעות באיזור מודיעין. כך מתאר נגה הראובני את המקום באותם הימים[2] : " נופי הצומח הקיימים היום בנאות קדומים לא היו כאן כאשר החליטה מדינת ישראל, כשלוש שנים לפני מלחמת ששת הימים, למסור את הגבעות הללו לידינו כדי להקים עליהן את השמורה הלאומית של טבע הארץ במקורות ישראל. באותם ימים לא היה כאן עץ, אף לא שיח. כל שמצאנו פה היו גבעות-טרשים חשופות ללא צל וללא מים, ובתוך שלושים שנה בלבד השתנו כאן פני הנוף כליל. אולם גם הנוף השומם שרוף-השמש לא שרר פה מימי בראשית. תמורות רבות עברו על הגבעות הללו במהלך הדורות, כחלק מן התמורות שעברו על נופי ארץ ישראל כולה. לבולטות שבתמורות הללו קיימות עדויות, הן בנוף והן במקרא ובספרות חז"ל."                                                                                                   בשנת תשנ"ד קיבלו נגה הראובני וצוות נאות קדומים את פרס ישראל על תרומה מיוחדת לחברה ולמדינה. כך נימקו השופטים את בחירתם: "  נאות קדומים היא תופעה יחודית הממלאת ייעוד לאומי ממדרגה ראשונה. היא מקיימת מערכת המציגה את הטבע ואת החקלאות של ארץ-ישראל כפי שנשזרו ונארגו במורשתנו: בתנ"ך, במשנה, בגמרא, במדרשים ובמסורת. היא מקרבת את בני הארץ ואת בני התפוצות אל הארץ ואל צמחיה תוך גישור בין ימי המקרא והמשנה לימינו אלה."

 לוח השנה במקורות –  

 כידוע הלוח העברי מושתת על חודשי הלבנה אך הוא מעוגן גם בלוח השמשי על מנת שהמועדים יחולו תמיד באותה עונת השנה[3]. האיכר בתקופת המקרא, חילק את השנה לעונות וכינה אותן על פי הפעילויות החקלאיות המשמעותיות שנעשו באותם פרקי זמן.

קשה ולא מעשי, להגדיר את העונות החקלאיות על פי לוח שנה קבוע. לכך מספר גורמים: אזורי הארץ השונים נבדלים זה מזה מבחינה אקלימית – דבר זה משפיע על זמני ההבשלה; לזנים שונים זמני הבשלה שונים; שינויים אקלימיים חלים גם משנה לשנה.
שיטה אחרת להגדרת העונות, הייתה באמצעות סימנים חיצוניים, כגון, זמן עלייתם ושקיעתם של כוכבים, עופות נודדים ועוד. שיטה זו הייתה נפוצה בתרבויות הסובבות, ואילו במקורות היהודים לא הייתה שכיחה, כנראה, משום שבאלמנט הניבוי שבה, היו מסממניה של עבודה זרה.

חז'ל הדגישו את הרעיון העקרוני לפיו האדם הינו שותף בקביעת הלוח ואירגון הזמן, על כך אומר המדרש[4] : " ' החודש הזה לכם' (שמות יב, כ). אמר ר' יהושע בן לוי: למה הדבר דומה למלך שהיה לו אורלוגין. כיוון שעמד בנו על פרקו אמר לו: בני עד עכשו אורלוגין זה היה בידי, מעכשו מסור הוא לך..".

המסורת היהודית רואה חשיבות עליונה בשיתופו של האדם בסדרי הזמן ומעורבתו בעונות השנה בטבע.

[1] מתוך התכנית "גן הנביאים וחכמי התלמוד", מאת ד"ר אפרים וחנה הראובני, 1925.

[2] נגה הראובני, עלון הדרכה למסלול ד', הוצאת נאות קדומים,2005

[3]  מכאן הצורך בעיבור השנה אחת לכמה שנים.

[4] מדרש תנחומא הקדום, בא.

FEEDBACK

Description

Accessibility Statement

הצהרת נגישות: עמותת תיירות חבל מודיעיןעמותת תיירות חבל מודיעין שמה לעצמה דגש להנגיש את השירותים הדיגיטליים שלה לאנשים עם מוגבלויות וצרכים מיוחדים.האפשרויות השונות בכלי הנגישות: • ניווט מהיר בעזרת מקש TAB להפעלת כלי הנגישות ומלעבר לתוכן האתר • קורא מסך • ניווט באמצעות מקלדת • הקטנה והגדלת הפונט • ניגודיות מסך כהה • ניגודיות מסך בהירה • אפשרות לבחירת שפה • שינוי הגופן לקריא • תאור נוסף לכל טקסט באתר – Tooltip • הדגשת לינקים בצבע רקע • הדגשת לינקים עם קן תחתון • עצירת אנימציות והתנהגויות אוטומטיות • בחירת שפה • איפוס הגדרות • שליחת משוב • הצהרת נגישותעמותת תיירות חבל מודיעין עושה שימוש בתוסף נגישות Accessibility core Ui שנותן פתרונות הנגשה לאתרים ולמוצרים דיגיטליים וכפוף להנחיות הנגשת תכני אתרי אינטרנט WCAG) 2.0) ולדרישות החוק ברמה של AA בניסיון להביא את המוצרים הדיגיטליים בשוק לנגישות מלאה. בנוסף באתר זה נעשתה קוסטימזציה בקוד ומבנה האתר לפי חוקי W3C להנגשה מלאה. האחריות משפטית בכל נושא הנגשת האתר ושימוש בכלי הנגישות Accessibility core ui באתר והנגשת תכני האתר באחריות עמותת תיירות חבל מודיעין בלבד. עמותת תיירות חבל מודיעין ממשיכה במאמץ להנגיש את המוצרים הדיגיטליים ומודעות לאפשרות שישנם רכיבים שעדיין אינם נגישים בצורה מושלמת ותשמח לשמוע את דעתכם על חווית הגלישה באתר ושימוש בכלי הנגישות.בברכה, עמותת תיירות חבל מודיעין